Jakie są zalety parkietu warstwowego?

Drewniane parkiety od lat uważane są za najpiękniejsze i najbardziej solidne z podłóg. To rozwiązanie, które polecają zarówno projektanci wnętrz, wykończeniowcy, jak i użytkownicy. Nic dziwnego – naturalne drewno zachwyca swoją naturalnością i ciekawą fakturą, dobrze prezentuje się w połączeniu z różnymi aranżacjami, a odpowiednio pielęgnowane mogą służyć rodzinie przez wiele pokoleń. Co ciekawe, posiadanie w domu parkietu – drewno nie gromadzi kurzu ani alergenów, ma korzystny wpływ na cyrkulację powietrza.  Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje parkietów: tradycyjny – lity oraz warstwowy. Wyjaśniamy, czym się one różnią oraz podpowiadamy, dlaczego warto wybrać parkiet warstwowy.


PARKIET WARSTWOWY A TRADYCYJNY LITY PARKIET DREWNIANY – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

Tradycyjny parkiet lity, jak wskazuje nazwa, składa się z desek wykonanych z jednego kawałka drewna. Można je zakupić w różnych wymiarach, najczęściej spotkamy deski podłogowe o grubości od 16 do 28 mm. Parkiet lity w wielu wypadkach prezentuje się bardzo pięknie, zwłaszcza jeśli wykonany został ze szlachetnego gatunku drewna. Ma jednak swoje ograniczenia: nie może być montowany w pomieszczeniach znajdujących się poniżej parteru, w miejscach o dużej wilgotności, czy podłożu z betonu lub płyty wiórowej. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku parkietu warstwowego (z ang. engineered floors). Jest on o wiele bardziej uniwersalny i trwały. To parkiet składający się z kilku warstw z naturalnego drewna. Są one łączone w ten sposób, by usłojenie biegło w przeciwległych kierunkach, co nadaje dużą wytrzymałość na odkształcenia.

PARKIET WARSTWOWY – DREWNIANA PODŁOGA

Parkiet warstwowy to podłoga, która łączy zalety parkietu litego, jednocześnie będąc pozbawionym jego wad. Tak samo, jak w przypadku parkietu litego, parkiet warstwowy pozwala uwypuklić naturalne piękno wysokiej jakości drewna. Jednocześnie jednak jest to rozwiązanie wyróżniające się o wiele większą trwałością, odpornością na odkształcenia i prostotą montażu. W ofercie producentów możemy znaleźć deski parkietu warstwowego o różnych wymiarach, posiadające specjalnie wyprofilowane pióra i wpusty, dzięki którym możemy w prosty sposób połączyć je ze sobą.

NIEZWYKŁA TRWAŁOŚĆ I WYTRZYMAŁOŚĆ PARKIETU WARSTWOWEGO

Parkiet warstwowy wyróżnia się bardzo wieloma zaletami w stosunku do tradycyjnego parkietu litego. Taka podłoga jest bardzo stabilna i odporna na niekorzystne działanie wilgoci, niskich i wysokich temperatur, a także na odkształcenia mechaniczne. Zredukowane są również możliwości wystąpienia szczelin pomiędzy poszczególnymi elementami parkietu. Parkiet warstwowy prezentuje się niezwykle reprezentacyjnie i jest bardzo trwały. Co ważne, decyzja o montażu parkietu warstwowego nie musi oznaczać, że zrezygnujemy z ogrzewania podłogowego, parkiet nie pogorszysz oporu cieplnego, drewno doskonale przewodzi ciepło, a wysoka temperatura nie wpłynie na jego stan. Parkiety warstwowe mogą być również naprawiane.

PARKIET WARSTWOWY – W PEŁNI NATURALNY I PRZYJAZNY DLA ZDROWIA

Parkiet warstwowy to najlepsze rozwiązanie dla osób, które pragną, by ich dom pozostawał zdrowy i ekologiczny. Podłogi wykonane z naturalnego drewna są o wiele bardziej przyjazne dla środowiska i naszego organizmu niż wszelkiego rodzaju sztuczne wykładziny. Nie zawierają żadnych szkodliwych chemicznych substancji. Co więcej, drewniany parkiet warstwowy polecany jest również alergikom – wiąże się to z faktem, że drewno utrudnia gromadzenie się kurzu. Dzięki temu poprawie ulega cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu, zanieczyszczenia zbierają się rzadziej. To powoduje również, że nie musimy poświęcać tak dużo czasu na odkurzanie, jak ma to miejsce w przypadku innego rodzaju podług.

GOTOWE WYKOŃCZENIE I WYSOKA ESTETYKA

Dla wielu osób przy wyborze parkietu najważniejszym kryterium jest estetyka. Nic dziwnego – pragniemy, by podłoga już na pierwszy rzut oka elegancko się prezentowała i pasowała do aranżacji wnętrza. Deski warstwowe, zwłaszcza wykonane ze szlachetnych gatunków drewna takich jak dąb, jesion, orzech amerykański, wiśnia czy śliwa prezentują się zjawiskowo i pozwalają w prosty sposób wyeksponować ozdobne usłojenie. Wybór dostępnych wzorów i kolorów jest ogromny, a projektanci prześcigają się oferowaniu dekoracyjnych desek. Bez problemu znajdziemy takie, które będą pasowały do pomieszczenia w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy vintage, również w bardzo atrakcyjnych cenach.

Podobne wpisy