Jak zadbać o podłogę drewnianą
Wykonując remont czy zmieniając aranżację mieszkania, bardzo dobrym wyborem jest montaż drewnianej podłogi. Drewno jest ponadczasowe, klasyczne, jak żaden inny materiał ociepla wnętrze. Różne wybarwienia drewna powodują, że można dopasować odcień, do reszty wyposażenia tworząc piękną, elegancką przestrzeń.
PO PIERWSZE ZAPOBIEGAJ!
Jak o wszystko, co piękne, tak samo o drewno należy dbać. Kiedy będziemy je odpowiednio konserwować i pielęgnować odwdzięczy się nam piękny wyglądem przez lata. Dbałość o drewnianą podłogę zacznijmy od pozostałych mebli. Bardzo ważne jest zabezpieczenie wszystkich mebli stojących na drewnianej podłodze za pomocą filcu. Kupić go możemy za dosłownie kilka złotych w postaci pociętych już filcowych naklejek. Stanowi to bardzo dobra ochronę przed zarysowaniem czy draśnięciem podłogi. Przesuwając ciężką komodę po podłodze, choć byłaby wykonana z najbardziej trwałych materiałów po prostu fizycznie ją uszkodzimy. Filc stanowi prostą, tanią i bardzo skuteczną metodę, najbardziej sprawdza się w przypadku krzeseł, które nieraz kilkanaście czy kilkadziesiąt razy dziennie dosuwamy i odsuwamy.
TROCHĘ TROSKI!
Sposób dbania o podłogę wykonaną z drewna nie jest trudniejszy niż w przypadku powierzchni z paneli podłogowych, ważne jest stosowanie odpowiednich metod. Długowieczność naszej drewnianej podłodze zapewni kilka prostych pielęgnacyjnych trików. Obecnie drewno jest zabezpieczane w skuteczny sposób już na etapie produkcji. Dodając do tego odrobinę troski z naszej strony, zapewnimy jej piękny wygląd przez lata. Sposób postępowania zależy też od rodzaju drewna, jaki posiadamy.
KĄPIEL NIEZBĘDNA!
Czyszcząc podłogę lakierowaną, w pierwszym kroku powinniśmy usunąć z niej okruchy, kurz, czy piach. Te najmniejsze drobinki, często niewidoczne gołym okiem, mogą przyczyniać się do powstania zarysowań, dlatego taki istotne jest usunięcie ich przed czyszczeniem podłogi na mokro. Usunięcie małych śmieci możemy wykonać tradycyjnie przy pomocy miotły z miękkiego włosia i szufelki albo za pomocą odkurzacza. Do mycia podłogi drewnianej najlepiej sprawdza się mop posiadający płaską końcówkę idealnie, jeśli mamy do niego wiadro z systemem odciskania. Wtedy będziemy mieć pewność, że mopem nie zamoczymy nadmiernie naszej podłogi, a płaska końcówka na pewno równomiernie rozprowadzi wodę z płynem do konserwacji drewna. Mopy sznurkowe mogą powodować nierównomierne rozprowadzenie przygotowanej przez nas mikstury powodując powstanie plam. Jak wiemy, drewno nie lubi wody, dlatego musimy pamiętać o odciskaniu mopa, tak by był tylko wilgotny. Do wody dolewamy specjalny płyn przeznaczany do pielęgnacji powierzchni z drewna, najlepiej by zawierał detergenty niejonowe oraz anionowe. Detergentu dozujemy naprawdę niewielką ilość, zgodną z poleceniami na etykiecie, najkorzystniejsze jest mycie chłodną wodą, ponieważ zbyt wysoka temperatura wody mogłaby przyczynić się do naruszenia warwy olejowej na naszej podłodze.
RATUNKU, SZCZELINA!
Cechą charakterystyczną podłóg drewnianych jest pojawianie się w nich szczelin. Dzieje się tak najczęściej w okresie grzewczym ze względu na wysuszenie powietrza przez ogrzewanie. Występowanie szczelin w podłogach drewnianych jest zjawiskiem naturalnym i nie wynika najczęściej z naszego złego postępowania. Szczeliny są obecnie bardzo łatwe do usunięcia. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów takich jak szpachlówki czy kity, w niemalże wszystkich możliwych kolorach, jakich drewno występuje. Jeżeli dobrze dopasujemy odcień i nałożymy preparat w zgodzie z opisem na opakowaniu, szczeliny najczęściej stają się niewidoczne.
Pamiętajmy – zakupując drewnianą podłogę zawsze wybierajmy drewno najlepszej jakości. Drewno najtwardsze sprawdzi się najlepiej, jest najmniej podatne na uszkodzenia, obicia i zadrapania. Zakup najlepszej podłogi to inwestycja na lata pamiętajmy, że cenę zapominamy szybko, a jakość zostaje z nami na lata. Tą uniwersalną prawdą powinniśmy się zawsze kierować, dokonując zakupów, szczególnie jeżeli dotyczą one naszego domu, czyli miejsca naszego odpoczynku i relaksu.