Jak łączyć różne podłogi?

Wykończenie podłogi z pomocą różnych materiałów to praktyczny i funkcjonalny, a zarazem estetyczny sposób na podzielenie stref mieszkania bądź domu. Urządzając lub remontując poszczególne pomieszczenia, w pierwszej kolejności należy zadecydować, jakie wykończenie będzie dla nas najbardziej odpowiednie. We wnętrzach typu open space, które łączą np. strefę dzienną z jadalnią lub kuchnią, z reguły montuje się podłogi dodatkowo podkreślające różne przeznaczenie tych fragmentów mieszkania. Podpowiadamy jak łączyć ze sobą podłogi, aby zachować spójną stylistykę w całym wnętrzu.


ŁĄCZENIE FAKTUR ORAZ KOLORÓW

Nie ulega wątpliwości, że na szczególną uwagę zasługuje kolor drewna, z którego ma powstać wymarzona podłoga. Istnieje minimum kilka tonacji, w tym szare i bielone, żółtawe, zielonkawe, oliwkowe, neutralne, beżowe, ciemnobrązowe, a nawet czarne. Choć nowoczesne trendy w stylizacji wnętrz stawiają na wprowadzenie do wnętrza dobrze widocznych kontrastów, przyjmuje się, że nie powinno się ze sobą łączyć:

  • tonów zimnych i ciepłych
  • drewna w odcieniu zielonkawym z czerwonym
  • drewna w odcieniach szarości z bordo i żółcią

Najbezpieczniejszym zabiegiem w tym przypadku jest łączenie podłóg o zbliżonej gamie kolorystycznej. Świetny pomysł aranżacyjny to zestawianie drewna egzotycznego z rodzimym. Zbyt krzykliwe kontrasty mogą się przyczynić do optycznego zmniejszenia wnętrza lub przynieść mało estetyczny efekt wizualny. Co więcej, istnieje również zasada, aby nie łączyć ze sobą materiałów o mocnych, wyrazistych wzorach, np. drewna z dużą ilością sęków i dobrze widocznym usłojeniem, z panelami o równie mocno zaznaczonym wzorze. W celu uzyskania nieco bardziej awangardowej kompozycji, warto poradzić się profesjonalnego projektanta wnętrz.

ASPEKTY TECHNICZNE

Podstawową zasadą dotyczącą łączenia podłóg wykonanych z różnych materiałów jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji. Miejsca łączenia się posadzek powinny być możliwie jak najbardziej płaskie, a także zrównane z powierzchnią i praktycznie niewidoczne. Bywa to jednak problematyczne m.in. ze względu na różne wysokości materiału. Najczęściej można temu zaradzić, stosując dodatkową wylewkę z betonu, masę samopoziomującą albo odpowiednio dobrany podkład. Rodzi to jednak dodatkowe koszty, dlatego warto rozważyć kwestię doboru wymarzonych podłóg już na wstępnym etapie robienia wylewek. Należy także pamiętać, że łączenia między poszczególnymi posadzkami powinny być płaskie i tym samym praktycznie niewidoczne. Można do tego celu wykorzystać np. korek lub dobrane kolorystycznie listwy przypodłogowe.

O CZYM ZATEM PAMIĘTAĆ DECYDUJĄC SIĘ NA ŁĄCZENIE PODŁÓG WYKONANYCH Z DREWNA?

Przede wszystkim należy dobrać rodzaj drewna do stylu wnętrza. Do estetyki prowansalskiej idealnie pasuje jasna, matowa podłoga drewniana, natomiast we wnętrzach loftowych świetnie sprawdza się ciemna posadzka. Nie warto również przesadzać z ilością gatunków drewna. Najlepiej połączyć ze sobą maksymalnie trzy różne rodzaje tak, aby nie przytłoczyć pomieszczenia mnogością wzorów lub kolorów. Warto również mądrze dobierać rysunek słojów – jeśli jedna część podłogi jest o mocnym usłojeniu, drugi fragment powinien być bardziej delikatny. 

PODSUMOWANIE

Dobrze zaplanowana różnorodność dodaje każdemu wnętrzu szczypty oryginalności. Warto jednak pamiętać, aby podczas realizacji całego przedsięwzięcia trzymać się kilku powyższych zasad, które nie tylko ułatwiają prace wykończeniowe, ale stanowią gwarancję wnętrza jednocześnie urządzonego ze smakiem, jak i niezwykle praktycznego.

Podobne wpisy