Drewniana podłoga a ogrzewanie podłogowe

Montując w domu, czy posiadając w mieszkaniu ogrzewanie podłogowe, jeszcze do niedawna byliśmy zobligowani montażem podłogi z płytek ceramicznych. Płytki ceramiczne dobrze przepuszczają ciepło oraz je rozprowadzają po swojej powierzchni. Nie każdemu z nas jednak płytki muszą się podobać. Na szczęście w dzisiejszych czasach nowoczesne podłogi drewniane produkowane są w taki sposób, że możliwy jest ich montaż na ogrzewaniu podłogowym.

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Jest kilka rodzajów ogrzewania, jakie możemy zamontować, tak by temperatura w domu była przyjazna. Jedną z możliwości jest ogrzewanie podłogowe, dzięki któremu możemy uzyskać optymalną dla nas temperaturę, rozprowadzoną równomiernie w miejscach szczególnie niezbędnych, czyli przy podłodze. Grzejniki klasyczne ścienne powodują ogrzanie tylko przestrzeni najbliższej, z przemieszczaniem ciepła ku górze, ogrzewanie podłogowe powoduje, że pomieszczenia są dużo lepiej dogrzane. Właściwy projekt ogrzewania podłogowego i wykonanie go z najlepszych materiałów da nam gwarancje komfortu cieplnego na lata. Bardzo ważne przy tego typu ogrzewaniu jest montaż podłogi z materiałów, które ciepło będą przepuszczać i równomiernie rozprowadzać inaczej bowiem ogrzewać będziemy betonową posadzkę, a nic z ciepła nie przeniknie do naszego mieszkania.

DREWNO, DREWNO!

Podłogi wykonane z drewna od razu dodają każdemu wnętrzu ciepła i przytulnej atmosfery. Podłogi drewniane są niepowtarzalne- każda z desek ma jedyne w swoim rodzaju słoje, dzięki czemu nasze wnętrze jest jedyne w swoim rodzaju. Występowanie drewna w różnych odcieniach, także pozwala dokonać wyboru pasującego do każdej aranżacji. Należy pamiętać, że przy ogrzewaniu podłogowym nie możemy brać pod uwagę podłóg z desek litych, ponieważ deski lite posiadają duży opór cieplny, co znaczy, że będą powodowały zatrzymanie ciepła, nie będzie ono do nas docierać w pożądanej ilości, zwiększając przy tym koszty ogrzewania. Także trwałość desek litych w przypadku ogrzewania podłogowego nie jest zadowalająca, taki typ podłogi charakteryzuje się ciągłą „pracą”, co pod wpływem ogrzewania może prowadzić do pęknięć. Z powodzeniem za to możemy zamontować przy ogrzewaniu podłogowym podłogi drewniane warstwowe. Ten typ podłogi posiada włókna, ułożone prostopadle do sąsiednich warstw co sprawia, że są odporne na wypaczanie, do tego podłogi wykonane warstwowo charakteryzują się dobrą przepuszczalnością ciepła, dzięki czemu stanowią bardzo dobre rozwiązanie w przypadku ogrzewania podłogowego.

JAKIE DREWNO WYBRAĆ?

Wybierając drewno na podłogę ogrzewaną podłogowo, powinniśmy zwrócić uwagę na jego higroskopijność, czyli zdolność do wchłaniania wilgoci oraz współczynnik skurczu. Odmiany drewna charakteryzujące się wysoką higroskopijnością oraz niewielkim współczynnikiem skurczu najlepiej sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym. W praktyce przy tym typie ogrzewania dobrze sprawdzają się takie gatunki jak:

  • dąb europejski
  • merbau
  • jatoba
  • doussie.

Bezproblemowe użytkowanie podłogi drewnianej przy ogrzewaniu podłogowym jest możliwe, ważne jest dopilnowanie kilku szczegółów. Ważne jest, by montaż podłogi odbył się za pomocą kleju, istotna jest także wilgotność wylewki. Przy eksploatacji konieczne jest utrzymywanie stałej temperatury i wilgotności powietrza. Stosując się to tych kilku zaleceń, otrzymamy ciepłe wnętrze naszego domu, a drewniana posadzka odwdzięczy się pięknym wyglądem przez długie lata.

Od kilku lat połączenie ogrzewania podłogowego z drewnianą podłogą, cieszy się coraz większą popularnością. Odkładamy ciągnące się przez lata błędne, jednak głęboko w nas zakorzenione przekonania, zaczynamy myśleć nowocześnie. Przeprowadzono wiele badań dotyczących przenikalności ciepła przez podłogi drewniane. Zachowując wskazane przez producentów parametry drewna, nie ma potrzeby rezygnować z  najpiękniejszej z podłóg- drewnianej. Nowoczesne sposoby produkcji biorą pod uwagę czynniki związane z ogrzewaniem podłogowym, przystosowane do tego podłogi drewniane posiadają stosowne oznaczenia. Dlatego cieszmy się ciepłem podłogowym na naszej wymarzonej drewnianej posadzce.

Podobne wpisy