Drzwi prawe czy lewe: jak łatwo rozpoznać i wybrać?

Podczas wykańczania lub remontu każdego budynku jednym z podstawowych etapów jest dobór odpowiednich drzwi. Prawe czy lewe – to jedno z najważniejszych pytań, na jakie należy odpowiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu. W jaki sposób rozpoznać drzwi jednego i drugiego typu? Które z nich sprawdzą się w konkretnych pomieszczeniach? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego poradnika!

Drzwi prawe czy lewe – jak odróżnić od siebie te dwie opcje?

Aby prawidłowo odróżnić drzwi prawe od lewych, można użyć prostej metody opartej na pozycji zawiasów i klamki w stosunku do osoby stojącej przed wejściem. Jak to zrobić?

  1. Stań przed drzwiami tak, aby patrzeć na nie z zewnątrz pomieszczenia, do którego prowadzą. W przypadku drzwi zewnętrznych jest to strona, z której widać zawiasy.
  2. Sprawdź pozycję zawiasów: jeśli znajdują się po prawej stronie, drzwi są prawe, a jeśli po lewej stronie – drzwi są lewe.
  3. Sprawdź pozycję klamki. Jeżeli znajduje się po lewej stronie (a zawiasy po prawej), to potwierdza, że drzwi są prawe. Jeśli jednak klamka jest po prawej stronie (a zawiasy po lewej), oznacza to, że drzwi są lewe.

Drzwi prawe czy lewe – czym kierować się przy wyborze?

Decyzja o wyborze drzwi prawych czy lewych powinna być podyktowana kilkoma czynnikami. Co wziąć pod uwagę?

Znaczenie ma przede wszystkim układ pomieszczenia. Jeśli drzwi są montowane w narożniku, powinny otwierać się w taki sposób, by możliwe było maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Na przykład drzwi wychodzące na wąski korytarz powinny otwierać się tak, aby nie blokować przejścia.

Równie ważne jest dostosowanie drzwi do innych elementów wnętrza. Nie powinny one kolidować z innymi otworami drzwiowymi czy meblami ani utrudniać dostępu do elementów użytkowych, takich jak przełączniki świetlne czy kontakty.

Drzwi wewnętrzne – prawe czy lewe?

Wybór między skrzydłem prawym a lewym w przypadku drzwi wewnętrznych powinien zależeć od kilku czynników, takich jak układ pomieszczeń, ergonomia, bezpieczeństwo czy estetyka wnętrz. Czym się kierować, wybierając drzwi wewnętrzne? Prawe czy lewe – które będą lepsze? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru!

  • Wyposażenie. Zwróć uwagę na rozmieszczenie mebli i innych elementów stałych, takich jak okna czy grzejniki. Drzwi pokojowe powinny otwierać się tak, aby nie kolidowały z żadnymi z nich i nie blokowały przestrzeni. Na przykład jeśli otwierają się do małego pomieszczenia i istnieje ryzyko, że będą przeszkadzały lub blokowały dostęp do mebli albo utrudniały otwarcie okna, lepiej wybrać skrzydło, które otwiera się na zewnątrz pomieszczenia.
  • Kierunek ruchu. Drzwi wewnętrzne powinny otwierać się w kierunku naturalnego ruchu osób wchodzących i wychodzących, aby ułatwić płynne przemieszczanie się.
  • Ergonomia. Rozważ, jak często i w jaki sposób będziesz korzystać z drzwi. W pomieszczeniach typowo użytkowych, takich jak pralnia, łazienka, czy garderoba, lepsze mogą okazać się drzwi otwierane do wewnątrz.

Drzwi zewnętrzne – prawe czy lewe?

A jak wygląda to w przypadku wejścia do budynku? Jakie drzwi zewnętrzne – prawe czy lewe – lepiej sprawdzą się w takim miejscu? W zdecydowanej większości przypadków będą to modele otwierane na zewnątrz. Dlatego też każdy powinien dostosować konkretne skrzydło do własnych potrzeb i architektury budynku. Dlaczego drzwi otwierane na zewnątrz będą lepsze?

  • Bezpieczeństwo. Drzwi otwierające się na zewnątrz ułatwiają wyjście z budynku w przypadku sytuacji awaryjnych. Co więcej, są one trudniejsze do wyważenia podczas prób włamania.
  • Przestrzeń wewnętrzna. Otwieranie drzwi na zewnątrz pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń wewnątrz budynku, co jest szczególnie ważne w mniejszych pomieszczeniach.
  • Funkcjonalność. Drzwi otwierające się na zewnątrz mogą być łatwiejsze w użytkowaniu dla osób z ograniczoną mobilnością, ponieważ nie wymagają cofania się podczas wejścia do środka. To ważne zwłaszcza w budynkach dostosowanych do potrzeb osób starszych czy niepełnosprawnych.

Drzwi lewe czy prawe – jak rozpoznać i które wybrać? Podsumowanie

Decyzja o kierunku otwierania drzwi zewnętrznych powinna uwzględniać różnorodne czynniki – od praktycznych po estetyczne. Przed podjęciem decyzji zawsze warto przemyśleć, jaki rodzaj skrzydła drzwiowego będzie bardziej funkcjonalny w codziennym użytkowaniu.

W przypadku drzwi zewnętrznych zazwyczaj zaleca się, by były one otwierane na zewnątrz. To ważne nie tylko w kontekście bezpieczeństwa, ale także funkcjonalności oraz optymalnego wykorzystania przestrzeni.

W PROFI-PARKIET oferujemy bogaty wybór drzwi zewnętrznych i wewnętrznych o zróżnicowanej funkcjonalności i estetyce, co ułatwia ich dopasowanie do każdego wnętrza i budynku. Nasz sklep z podłogami zapewnia jednak o wiele szerszy asortyment – znajdziesz w nim zarówno klasyczne podłogi i parkiety drewniane, jak i praktyczne panele podłogowe. W ofercie mamy także klamki, listwy przypodłogowe oraz sztukaterię. Chcesz wiedzieć więcej? Poznaj wszystkie propozycje i przekonaj się, co możesz zyskać!

Podobne wpisy