Dekoracja wnętrza za pomocą listew dekoracyjnych
Sztukateria to wyszukany element dekoracji wnętrza o ponadczasowym charakterze, który rewelacyjnie sprawdzi się zarówno w przypadku aranżacji klasycznych, jak i nowoczesnych. Na co zwrócić uwagę przy doborze sztukaterii? Czy ozdobne listwy dekoracyjne pasują do każdego wnętrza? Podpowiadamy.
Jakie rodzaje sztukaterii wewnętrzej wyróżniamy?
O czym wspominaliśmy już na samym wstępie, sztukateria to ozdobne elementy wykończeniowe podłóg, ścian i sufitów, które dodają stworzonej aranżacji luksusowego i eleganckiego wyglądu. Do produkcji listew dekoracyjnych zazwyczaj wykorzystuje się styropian, gips, piankę poliuretanową lub żywicę poliestrową, a niekiedy także i naturalne drewno. Niezależnie od materiału sztukateria występuje w postaci gotowych, przystosowanych do montażu listew oraz ozdobników.
Na polskim rynku dostępnych jest ponad kilkaset różnych wzorów sztukaterii, co w dużym stopniu ułatwia dopasowanie listwy dekoracyjnej pod kątem indywidualnych potrzeb. Wysoka jakość komponentów oraz wykonanie z dbałością o najdrobniejszy detal, z pewnością sprostają oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. Warto w tym miejscu wspomnieć również o tym, że listwy dekoracyjne po zamontowaniu mogą zostać pomalowane odpowiednią farbą na dowolnie wybrany kolor tak, aby idealnie współgrały ze stylem aranżacyjnym wnętrza.
Obecnie w dalszym ciągu dużą popularnością cieszą się listwy przypodłogowe, nazywane inaczej listwami cokołowymi. Na kolejnych miejscach uplasowały się między innymi rozety oraz przysufitowe fasety. Rozety to okrągłe elementy dekoracyjne przystosowane do montażu na suficie wokół żyrandola, z kolei fasety to dosyć oryginalne dekoracje ścienne, które nie tylko dodają wnętrzu uroku, ale także i skutecznie maskują drobne niedoskonałości architektoniczne. Jeśli chodzi o sztukaterię ścienną, to tutaj wyróżnić należy również kolumny, pilastry i portale. Natomiast sztukateria drewniana rewelacyjnie sprawdza się w przypadku tworzenia zdobień na meblach.
Czym kierować się przy wyborze listwe dekoracyjnych?
Sztukateria powinna być dopasowana pod kątem warunków przestrzennych panujących we wnętrzu. Im większe jest dane pomieszczenie, tym większe mamy pole do popisu. W przypadku dużych wnętrz możemy zdecydować się na montaż bardzo szerokich listew przypodłogowych oraz o wiele masywniejszych i większych dekoracji ściennych. Montażem zakupionych elementów dekoracyjnych możemy zająć się samodzielnie lub skorzystać z usług fachowca. Zgodnie z opinią ekspertów najmniej problemów z samodzielnym montażem stwarza sztukateria wykonana ze styropianu, polistyrenu i poliuretanu. Niemniej jednak w pierwszej kolejności należy dekorację dociąć na wymiar, a następnie przymocować do powierzchni ściany lub sufitu przy pomocy specjalistycznego kleju.
Sztukateria a wnętrza klasyczny i nowoczesne
Ten oryginalny i nadzwyczaj elegancki element dekoracyjny sufitów i ścian wykorzystywany był już w czasach starożytności. Niemniej jednak największe uznanie i popularność zyskał dopiero w okresie baroku i renesansu. Choć sztukateria utożsamiana jest z klasycznym stylem aranżacji wnętrz, to w dzisiejszych czasach nierzadko zdobi ona pomieszczenia nowoczesne. Sztukateria ścienna i sufitowa rewelacyjnie współgra zarówno z meblami antycznymi, jak i designerski wyposażeniem.
Jeżeli chodzi o sztukaterię sufitową, to ta z reguły kojarzy nam się z przepiękną rozetą ulokowaną wokół żyrandolu lub sztukateryjną ramką zamontowaną wokół. Oprócz tego powierzchnię sufitu można w całości pokryć stylowymi kasetonami, które niczym nie przypominają tych z lat 90. Obecnie w aranżacjach klasycznych i nowoczesnych często stosuje się specjalne listwy sztukateryjne mocowane w miejscu styku sufitu i ściany, potocznie określane mianem gzymsów i faset.
W przypadku dekoracji ściennych to tutaj istotną rolę odgrywają szerokie listwy przypodłogowe, które szczególnie dobrze prezentują się w salonie. Skupiając się na aranżacji pokoju dziennego wykończonego w stylu klasycznym bądź nowoczesnym, należy pamiętać również o pilastrach, czyli charakterystycznych płaskich kolumnach. Bardzo ciekawym i modnym rozwiązaniem jest wykorzystanie sztukaterii do stworzenia niezwykle efektownej obudowy kominka.
Kiedy zrezygnować z montażu sztukaterii
Pomimo tego, że listwy dekoracyjne dodają wnętrzom elegancji i szyku, to niestety nie każdy z nas może pozwolić sobie na ich montaż, i nie chodzi tutaj o aspekty związane z finansami, lecz ogólną estetyką pomieszczenia. Zgodnie z opinią architektów i projektantów wnętrz sztukateria nie jest zalecana w przypadku niskich mieszkań o stosunkowo niewielkiej powierzchni. W tej sytuacji dekoracja przytłoczy wnętrze, przez co będzie się ono wydawać znacznie mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Przeszkodą do ozdobienia ścian sztukaterią jest także ich nierówna powierzchnia, wówczas dekoracja, zamiast maskować defekty architektonicznie będzie je niepotrzebnie podkreślać i uwidaczniać.