Najczęstsze pytania klientów i odpowiedzi

Każdy gatunek ma swoje indywidualne cechy – twardość, stabilność, skłonność do zmiany kolorów. Podejmując decyzję w tej kwestii powinniśmy zastanowić się, gdzie podłoga będzie instalowana i jakie właściwości drewna są dla nas istotne. Dla podłóg drewnianych montowanych w łazience ważna będzie stabilność drewna i tutaj zdecydowanie przodują gatunki drewna egzotycznego takie jak teak czy merbau. W przypadku mocno nasłonecznionych pomieszczeń warto unikać gatunków, które pod wpływem promieni UV mocno zmieniających kolor, np. doussie czy jatoba. W przypadku ogrzewania podłogowego powinniśmy wybierać gatunki o niskim współczynniku skurczu i rozkurczu, więc zapomnijmy o buku, a pomyślmy raczej o dębie! Jeśli mamy psa z pewnością warto zainwestować w twarde drewno, najlepiej szczotkowane i zapomnieć o podłodze sosnowej.

Oczywiście. Drewniane podłogi mogą być montowane na wodne ogrzewanie podłogowe. Dobrze jest wtedy wybrać podłogę warstwową, gdzie ze względu na niejednolitą konstrukcję naprężenia są zminimalizowane i charakteryzuje się niższym współczynnikiem skurczu i pęcznienia. Należy zwrócić uwagę również na parametry drewna i wykluczyć te niestabilne wymiarowo jak jesion, klon, buk, wenge czy jatoba. Deska podłogowa nie powinna być grubsza niż 15 mm, dzięki czemu zapewnione jest optymalne przewodzenie ciepła. Istotne jest wygrzanie posadzki przed montażem podłogi drewnianej.

Podłogi drewniane instaluje się po zakończeniu wszystkich mokrych prac włącznie montaż płytek i pierwsze malowanie ścian, a wylewki są suche. Montaż może być przeprowadzony jeśli w pomieszczeniu panują odpowiednie warunki klimatyczne tj. temperatura jest w granicy 18-25 st. C a wilgotność powietrza 45 – 65 %.

Tak, należy jednak dobrać gatunek drewna o odpowiednich parametrach. Świetnie sprawdzą się tu egzotyki np. teak, merbau czy doussie, które wykazują dużą stabilność wymiarową przy zwiększonej wilgotności, o co w łazience nie trudno. Jeśli chcemy zamontować deskę warstwową powinna ona być na konstrukcji z wodoodpornej sklejki. Podłogę drewnianą w łazience lepiej jest wykończyć olejem lub woskiem olejnym.

Podłogę warstwową, która ma specjalnie wyprofilowane krawędzie można montować w tzw. systemie pływającym – bez kleju. Proszę zwrócić uwagę, że w tym systemie montażu pomiędzy posadzką, a podłogą występuje pustka powietrzna, przez co powstaje charakterystyczny głuchy odgłos kroków mimo stosowania maty podkładowej. Jeśli natomiast mamy ogrzewanie podłogowe zalecamy klejenie do podłoża.

Przed rozpoczęciem montażu podłogi drewnianej podłoże musi zostać ocenione przez fachowca czy spełnia wymagania równości, wytrzymałości i suchości. Przeprowadzana jest próba zarysowania ostrym metalowym przedmiotem oraz sprawdzenie czy na posadzce nie ma tzw. mleczka cementowego. Wymagana jest wartość na ścinanie co najmniej 2,0 N/mm2. Parkieciarz przeprowadza również pomiar wilgotności posadzki. Najbardziej optymalny jest pomiar metodą karbidową. Dopuszczalne wartości przy których możemy układać podłogi drewniane – jastrych cementowy max. 2% CM, jastrych anhydrytowy 0,5% CM. Równość posadzki określa się poprzez przyłożenie do posadzki dwumetrowej łaty i klina pomiarowego. Odchyłka równości podłoża nie może być większa niż 2-3 mm na 2 m. Powyżej prezentowane wartości mogą ulec zaostrzeniu, zależnie od typu i przeznaczenia montowanej podłogi.

Lakier i olej to dwa różne typy wykończenia podłogi drewnianej. Estetyka to kwestia gustu. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Podłoga lakierowana jest bardziej odporna na zabrudzenia i łatwiejsza w konserwacji, za to szybciej widać zarysowania powierzchni i nie można przeprowadzać miejscowych napraw. Podłoga olejowana jest naturalna w dotyku, cieplejsza, nasycenie kolorem jest głębsze i do tego można ją miejscowo naprawiać, wymaga nieco więcej naszej uwagi – plamy należy od razu usuwać i trzeba przeprowadzać konserwację (można samodzielnie) co pół roku.

Klasa drewna – najczęściej określana przed producentów jako selekt (sęk szpilkowy, brak bieli), natur (mały sęk, biel krawędziowa) i rustik (duże, otwarte szpachlowane sęki i pęknięcia) nie ma wpływu na parametry drewna czy zachowywanie się podłogi. Do tematu klasyfikacji należy podejść tylko i wyłącznie z punktu widzenia estetyki i przypasowania jej do stylu wnętrza.

Każdą podłogę drewnianą w codziennej należy odkurzać i myć półsuchym mopem. Do wody można dodać środek czyszczący dedykowany do rodzaju wykończenia podłogi, którym łatwiej usuniemy powierzchowne zabrudzenia. Raz na pół roku zalecamy przeprowadzić konserwacje podłogi, jest to szczególnie ważne przy podłogach olejowanych i woskowanych. Polecamy zakupy dobrych środków w profesjonalnych punktach dystrybucji podłóg . Inne środki są do podłóg olejowanych, inne do wosku olejnego i jeszcze inne do lakieru. Przy zakupie nowego preparatu dobrze jest wykonać próbę w niewidocznym miejscu.

Praca drewna jest zjawiskiem naturalnym. Drewno to higroskopijny materiał, który pęcznieje w warunkach zwiększonej wilgotności powietrza i kurczy się jeśli wilgotność spada. Powstawanie szczelin w podłogach drewnianych szczególnie wzmożone jest w okresie zimowym, kiedy zamykamy szczelnie okna i ocieplamy domy (często kaloryferami). Optymalna wilgotność powietrza, zarówno dla naszej podłogi drewnianej jak i dla nas samych to 55%. Na utrzymywanie wilgotności powietrza w granicach 45-65% w ciągu całego roku pozwolą nawilżacze. Nowoczesne urządzenia pracują bardzo cicho, są energooszczędne, niewielkie i estetyczne.