fbpx

Deska podłogowa olejowana czy lakierowana – wady i zalety obu rozwiązań

Kiedy decyzja o wyborze podłogi drewnianej jest już podjęta, pozostaje jedynie określenie, w jaki sposób chcemy ją wykończyć. Do wyboru mamy przede wszystkim olej oraz lakier. Deska olejowana będzie zachowywała się inaczej niż deska polakierowana, dlatego warto przeanalizować wady i zalety obu tych rozwiązań, a dopiero później zdecydować, które z nich lepiej spełnia nasze potrzeby. 

Deska podłogowa olejowana – zalety

Deski podłogowe mogą zostać zabezpieczone olejami o różnej wytrzymałości na ścieranie, dlatego parametr ten można z łatwością dostosować do typu pomieszczenia i natężeniu ruchu. Dzięki zastosowaniu olejów utwardzanych przy pomocy technologii UV możliwe jest stworzenie powłoki olejowej odpornej na zabrudzenia, z kolei olej naturalny wniknie w pory drewna i ochroni je przed wilgocią, jednocześnie pozwalając mu oddychać i uwydatniając jego oryginalną strukturę. Na desce olejowanej słabiej widać ewentualne rysy i przetarcia. Jest ona również mniej śliska i posiada właściwości antystatyczne, co oznacza, że nie przyciąga kurzu. Dużą zaletą podłogi drewnianej olejowanej będzie także możliwość poddania jej miejscowej lub punktowej naprawie – zarysowania czy przetarcia wystarczy bowiem wyszlifować i ponownie zaolejować, bez konieczności wykonywania tego zabiegu na całej podłodze, a jedynie w miejscu uszkodzenia. Za atut deski olejowanej uznaje się także jej naturalny wygląd, czyli matowe lub delikatnie satynowe wykończenie. 

Deska podłogowa olejowana – wady

Podstawową wadą podłóg olejowanych jest ryzyko ich szybszego zabrudzenia i konieczność wcześniejszej renowacji – nawet po dwóch latach od położenia. Dla niektórych osób uciążliwa może okazać się także ich pielęgnacja, gdyż w przypadku takich parkietów konieczne jest nie tylko regularne olejowanie, ale także odpowiednie mycie (zimną wodą, najlepiej z dodatkiem środków natłuszczających). Olejowanie takiej powierzchni powinno odbywać się nawet kilka razy w roku, w zależności od intensywności użytkowania podłogi. W przypadku silnej eksploatacji może to być konieczne nawet co trzy miesiące.

Deska podłogowa lakierowana – zalety

Podłogi drewniane lakierowane nie muszą być wykańczane na wysoki połysk, gdyż na rynku dostępnych jest wiele preparatów, gwarantujących także efekt matu, półmatu czy półpołysku. Co więcej, lakier może być przezroczysty, dzięki czemu uwidoczni słoje i naturalny kolor drewna, a także kolorowy, co sprawi, że zmieni jego barwę na taką, jaka najlepiej dopasuje się do danego wnętrza. Dużą zaletą lakierowanych podłóg jest to, że ich renowacja może odbyć się dopiero po kilku latach użytkowania. Dzięki wytworzeni szczelnej, gładkiej, odpornej na zabrudzenia, łatwej, wygodnej i taniej w konserwacji powłoki lakierniczej, parkiet tego typu będzie rozwiązaniem ekonomicznym i komfortowym w utrzymaniu. Podczas jej mycia wystarczy pamiętać o używaniu jak najmniejszej ilości wody oraz unikaniu stosowania preparatów zawierających tłuszcz.

Deska podłogowa lakierowana – wady

Podstawową wadą podłóg drewnianych lakierowanych jest ich większa podatność na zarysowania. Twarda powłoka lakieru jest bowiem niezwykle wrażliwa na piasek, wysokie obcasy czy paznokcie zwierząt domowych. Warto zauważyć przy tym również, że podłogi tego typu nie naprawimy miejscowo – jej wyszlifowanie i ponowne lakierowanie musi obejmować cały obszar parkietu, w przeciwnym razie może odznaczać się na jego płaszczyźnie. Ponadto, zaaplikowany lakier sprawia, ze brzegi elementów drewnianych podłogi sklejają się ze sobą, a to z kolei może stać się przyczyną pękania powłoki lakierniczej na rantach podczas rozsychania się drewna. Deska lakierowa szczotkowana utraci także wiele zalet przypisywanych podłogom gładkim, gdyż jest bardziej podatna na zabrudzenia i wymagająca w pielęgnacji. 

Zarówno deski podłogowe lakierowane, jak i olejowane mogą prezentować się elegancko i przez wiele lat użytkowania cieszyć nienagannym wyglądem. Warto pamiętać jednak, że każda z nich ma swoje mocne i słabe strony, dlatego wymaga również odpowiedniej pielęgnacji i dostosowania do warunków eksploatacji danego pomieszczenia.

 

ADRES:

Morska 62,
81-225 Gdynia

TELEFON:

tel. kom. +48 58 667 20 97

EMAIL:

biuro@profi-parkiet.com.pl

JESTEŚMY WŚRÓD WAS
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Deweloperów, Generalnych wykonawców, Architektów, Projektantów i dekoratorów wnętrz.

Oddział Gdynia

Dorota Gardzijewska

TELEFON:

tel. kom. +48 502 172 332

EMAIL:

d.gardzijewska@profi-parkiet.pl

Oddział Gdynia

Agnieszka Powolny

TELEFON:

tel. kom. +48 600 556 522

EMAIL:

a.powolny@profi-parkiet.pl

Oddział Gdynia | Eksport

Arkadiusz Wenta
english | polish
j. angielski | j. polski

TELEFON:

tel. kom.+48 507 065 203

EMAIL:

a.wenta@profi-parkiet.pl