fbpx

Cyklinowanie parkietu – kiedy warto zrobić?

Każda osoba, urządzająca swoje mieszkanie lub dom stanie przed wyborem materiału, którym pokryje podłogę. Alternatywą zapewne będą panele lub parkiet. Każda z dwóch opcji wydaje się być trafną w zależności od funkcji, jakie ma pełnić nawierzchnia oraz środków finansowych, jakimi dysponujemy. Jeśli odpowiednio zadbamy o parkiet, zachowa on przez długie lata swoje właściwości zarówno estetyczne, jak i techniczne. Panele natomiast, wymagają dużo mniej pracy na etapie montowania a także zdecydowanie mniej pielęgnacji.

Cyklinowanie parkietu

Jest to proces składający się z dwóch etapów i wymagający specjalistycznego urządzenia, jakim jest cykliniarka. Istotne także, aby osoba która ma wykonać wspomnianą pracę posiadała w tym zakresie umiejętności i doświadczenie. Pracę rozpoczyna się od zapoznania się z parkietem, na którym będą obywały się czynności. Należy rozpoznać jego strukturę, twardość oraz stopień zniszczenia. Pozwoli to trafnie dobrać papier ścierny pod względem jego gradacji. Wybór musi być możliwie świadomy, ponieważ zastosowanie, na przykład, zbyt ostrego arkusza może jeszcze bardziej zniszczyć nawierzchnię. W tym aspekcie, możliwe jest uzyskanie profesjonalnej porady od osób zajmujących się zawodowo cyklinowaniem oraz od doradców naszego sklepu.

Proces ten można podzielić na dwa etapy: wstępny, kiedy gradacja powierzchni ściernej powinna być mniejsza (zalecany zakres od P40 do P60). W konsekwencji powierzchnia parkietu będzie szorstka i przygotowana do właściwego cyklinowania, nadającego idealną gładkość podłodze (ta czynność powinna być wykonywana papierem o gradacji od P60 do P100), co stanowi drugi etap. W ten sposób powinniśmy osiągnąć efekt tafli, który jest podstawą do lakierowania naszego drewna. Należy zwrócić uwagę, by czynności te wykonywać z dużą starannością, ponieważ wszelkie niedoskonałości, jakie pozostaną na powierzchni, przykryte lakierem, utrwalą się na stałe do następnego cyklinowania. Nawiązując do aspektu czystości, należy wskazać także, że cyklinowanie nie jest procesem bezpyłowym. Pomimo zastosowania przez specjalistów najnowocześniejszych urządzeń, które ograniczają pylenie, trzeba się spodziewać, że na powierzchni może pozostać znaczną ilość pyłu, który musi zostać usunięty. 

Opisany proces jest najprostszym sposobem renowacji parkietu. Nie zakłada on wielu czynności, które mogą być konieczne do dodatkowego wykonania. Są to na przykład: odplamianie w przypadku głębokich zabrudzeń i szpachlowanie, czyli proces uzupełniania ubytków jakie powstały w trakcie użytkowania oraz ścierania powierzchni. Mimo specjalnego wyselekcjonowania drewna przeznaczonego na parkiet, nie ma ono idealnie pełnej struktury, co może wpływać na konieczność przeprowadzenia procesu uzupełnienia. 

Kiedy warto cyklinować parkiet?

Jest to jedno z ważniejszych pytań, jakie zadaje sobie większość posiadaczy drewnianej podłogi. Można go rozpatrywać w kilku aspektach. Z jednej strony, z uwagi na pewne zanieczyszczenie, jakie generuje cyklinowanie, dobrym wyborem jest okres ogólnego remontu pomieszczenia. Z drugiej strony, natomiast, warto poddać regeneracji naszą podłogę, gdy jest ona w złym stanie. Jest to kwestia indywidualna, jednak wszelkie wątpliwości pomogą rozwiać nasi profesjonalni doradcy. 

Aspekty techniczne, które przemawiają za cyklinowaniem drewnianej podłogi:

– Uszkodzenia techniczne. Podłoga, na której położony jest parkiet, bez wątpienia robi duże wrażenie wizualne. Jeśli skorzystamy z odpowiednich substancji czyszczących i nabłyszczających, może ona cieszyć zmysły przez długie lata. Wskutek złego użytkowania lub niepoprawnie dobranych parametrów desek, może dojść uszkodzeń w postaci dziur, ubytków lakieru, odbarwień.

– Odświeżenie drewnianej powłoki. Parkiet jest jedną z najbardziej trwałych powierzchni, jaką można pokryć naszą podłogę. Na skutek upływu czasu i czynników zewnętrznych, takich jak: temperatura czy promienie słonecznj, jego kolor może ulec zmianie. Dlatego właśnie wielu właścicieli decyduje się na regenerację podłogi poprzez lakierowanie poprzedzone cyklinowaniem.

– Przygotowanie nowego parkietu do użytkowania. Zakupione w sklepie deski są w stanie, który można ująć jako “surowy”. Konieczne jest, aby po wstępnej obróbce, pokryć je lakierem. Zanim użyjemy lakieru, musimy poddać parkiet oczyszczeniu. Nabyty produkt nie jest idealny pod względem swojej powierzchni. Nadto, w trakcie montażu, może dojść do uszkodzenia lub zabrudzenia deski. Cyklinowanie przygotuje podłogę do dalszej pracy.

Kiedy cyklinowanie parkietu jest zbędne?

Bez wątpienia jest to proces, który pomoże utrzymać naszą podłogę w dobrym stanie przez lata. Pamiętać należy jednak, że czynność ta polega na ściągnięciu powierzchni drewna z deski. W konsekwencji staje się ona cieńsza. Zdecydowanie więc, powinniśmy przemyśleć zasadność cyklinowania, jeśli powtarzaliśmy ten zabieg już wielokrotnie. Przy zbyt małej grubości materiału, na którym pracujemy, może pojawić się także problem z wchłanialnością lakieru.

Również uszkodzenia stricte mechaniczne (odklejenie się deski, trwałe wygięcie) nie poddadzą się procesowi cyklinowania. W takich sytuacjach konieczna jest, zazwyczaj, wymiana elementu parkietu lub całej powierzchni.

Wskazane argumenty przemawiające za skorzystaniem z usługi cyklinowania oraz za wymianą podłogi to jedynie najczęściej spotykane w życiu codziennym. Odpowiednią decyzję o podjęciu prac, wyborze materiałów oraz usług pomogą Państwu podjąć nasi specjaliści, którzy mają doświadczenie w zakresie drewnianych podłóg. 

 

ADRES:

Morska 62,
81-225 Gdynia

TELEFON:

tel. kom. +48 58 667 20 97

EMAIL:

biuro@profi-parkiet.com.pl

JESTEŚMY WŚRÓD WAS
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Deweloperów, Generalnych wykonawców, Architektów, Projektantów i dekoratorów wnętrz.

Oddział Gdynia

Dorota Gardzijewska

TELEFON:

tel. kom. +48 502 172 332

EMAIL:

d.gardzijewska@profi-parkiet.pl

Oddział Gdynia

Agnieszka Powolny

TELEFON:

tel. kom. +48 600 556 522

EMAIL:

a.powolny@profi-parkiet.pl

Oddział Gdynia | Eksport

Arkadiusz Wenta
english | polish
j. angielski | j. polski

TELEFON:

tel. kom.+48 507 065 203

EMAIL:

a.wenta@profi-parkiet.pl